Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Nový dokument

Vytvořeno 08.09.2009 19:21:09 | Poslední změna 08.09.2009 19:23:23
ZÁKLADNÍ INFORMACE O BORDER KOLIÍCH

Český název: Border kolie
Originální název: Border Collie
Oficiální zkratka: BOC
Pořadí popularity: 19. místo
Skupina: Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
Země původu: Velká Británie
Použití: dobře ovladatelný ovčácký pes schopný tvrdé a vytrvalé práce
Celkový vzhled: celkově by měli být psi tohoto plemene dobrých proporcí, přičemž pružné linie obrysu psa vypovídají o kvalitě, půvabu a dokonalé harmonii ve spojení s dostatkem substance. Vzniká dojem, že pes je schopen podávat vytrvalé výkony. Jakýkoliv sklon k těžkopádnosti nebo slabosti je nežádoucí.
Povaha: bdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.
Výška: ideální výška u psů 53 cm, u fen poněkud méně.
Osrstění: Uznávají se dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury, podsada měkká a hustá, díky čemuž poskytuje srst border kolii velmi dobrou ochranu proti rozmarům počasí.
Barva srsti: dovolena je celá řada barev, přičemž bílá nesmí nikdy převládat.
Historie plemene: Border kolie pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezi mezi Skotskem a Anglií. Této oblasti se říká Border Counties. Výběr se prováděl na základě samostatné práce za stálého optického kontaktu. Název plemene border kolie byl stanoven v roce 1910. O toto plemeno určené k práci se stádem pečuje od roku 1906 International Sheepdog Society (ISDS) a od roku 1976 je toto plemeno uznáváno také kynologickou organizací Kennel Club.